Η συγκεκριμένη ιδέα που πρώτοι οραματιστήκαμε, γίνεται τώρα πράξη. Από κοινού πλέον με τους Δήμους Αντιπάρου-Αμοργού, έχουμε τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουμε όλες τις αναπτυξιακές δυνατότητές και τα χρηματοδοτικά εργαλεία που μας δίνει ο νόμος, ώστε να οδηγήσουμε δυναμικά στη νέα εποχή τις τοπικές μας κοινωνίες. Ο ρόλος του Οργανισμού θα είναι επικουρικός προς τους Δήμους, παρέχοντας τεχνογνωσία επάνω σε θέματα χρηματοδοτήσεων, μεγάλων τεχνικών έργων και έργων ψηφιακής ανάπτυξης. Στόχος μας εξάλλου με την ίδρυση της Αναπτυξιακής είναι να απορροφήσουμε σημαντικά κονδύλια, να υλοποιήσουμε το έργο για το οποίο έχουμε δεσμευτεί και να καταστήσουμε τα παραδοσιακά μας Κυκλαδονήσια, σύγχρονους ευρωπαϊκούς προορισμούς βιώσιμης ανάπτυξης.
Μπορείτε να ακούσετε περισσότερα για τη σπουδαία αυτή εξέλιξη στη συνέντευξη μου στη Φωνή της Πάρου: